מאמר בנושא - חשיבות נגישות אתרים
מאמר בנושא - חשיבות נגישות אתרים

חשיבות נגישות אתרים

כל בעל אתר אינטרנט, יבקש להגיע אל כמה שיותר גולשים ולכן, עליו לדאוג שכל הגולשים הפוטנציאליים יוכלו להיכנס לאתר ולהיחשף למידע אותו האתר מכיל.
אז נכון שלתכנון אתר שהינו ידידותי למשתמש, לעיצוב נעים לעין ולתוכן ממוקד ואיכותי יש חשיבות והשפעה גבוהה על הצלחת האתר, אך יש פעולה נוספת, לא פחות חשובה ומשמעותית בה יש לנקוט בכדי להשיג את המטרה והיא כאמור, הנגשת האתר.

חשוב לדעת, שהקמת אתר לבדה איננה מבטיחה שהאתר יהיה נגיש, גם במידה ומוספים רכיב נגישות וגם אם גוגל מפיק דוח ייעודי.

תוסף נגישות לאתרי וורדפרס

מעבר לכך, חשוב להבין את היתרונות הטמונים בהנגשה של אתרים ובין היתר: הגדלת כמות הגולשים (על פי נתונים קרוב ל-25 אחוז מהגולשים מתמודדים עם מוגבלויות שונות המקשות עליהם את פעולת הגלישה), עמידה בדרישות החוק לגבי נגישות, שיפור מיקום האתר במנועי החיפוש וכמובן, הנושא של האחריות החברתית – אין באמת שום סיבה בגינה אנשים אשר סובלים ממוגבלות כלשהי, לא יוכלו ליהנות מכל היתרונות של חוויות הגלישה ברשת.

נגישות אתרים – מה זה בעצם אומר?
אתר אינטרנט נגיש, זה למעשה אתר שכל אדם, בעל כל סוג של מוגבלות יכול לגלוש בו בצורה נוחה.
כיום, יש פתרונות איכותיים, אשר באמצעותם ניתן לבצע הנגשת אתרים עבור כל סוגי המוגבלויות – קשיי שמיעה, קשיים מוטוריים, קשיי קשב וריכוז ועוד..
חשוב לדעת, כי על פי החוק, קיימות 3 רמות הנגשה: רמת A, רמת AA ו-רמת AAA  –  כאשר האחרונה היא המחמירה ביותר וברוב המקרים הדרישה תהיה לרמת הנגשה של AA.

הצהרת נגישות

הליך ההנגשה
הליך הנגשת אתרים דורש טיפול יסודי וקפדני תוך דגש על פרטים רבים ומצריך גיוס של יועץ נגישות מקצועי – תפקידו של יועץ הנגישות הוא לבדוק את האתר ולהפיק דוח המפרט את כל הפעולות בהן יש לנקוט על מנת להנגיש את האתר והמתכנת אמור לפעול על פי אותו הדוח.
על יועץ כזה להיות בעל היכרות מעמיקה עם ההנחיות של ארגון הנגישות העולמי ועם התקן הישראלי להנגשה של אתרי אינטרנט.